Asnjë shqiptar në listën e kriminelëvë më të kërkuar të Europës

Duhet të lëçisni

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

 

Në listën e zezë të kriminelëve të kërkuar ka nga Serbia, Kroacia, Mali i Zi, Kosova, Sllovenia dhe Bosnja

Thuhet shpesh se shqiptarët janë kriminelët më të regjur dhe më të rrezikshëm në europë. Por nga të dhënat zyrtare të Policisë Europiane Europol nuk rezululton të jetë kështu. Pikërisht nga Vjena është publikuar sot lista e personave më të rrezikshëm të Europës dhe më të kërkuarit. Në listë nuk ka asnjë shqiptar, ndërkohë që rajonin tone, kryeson Serbia.

I pari në listë është natyrisht i kryekërkuari, një nga krerët e sulmeve terroriste në Paris, ku u vranë 130 persona; Abdeslam Salah. Në listë ka krerë të mafia-s italiane, asaj korsikane e marsejeze, por edhe spanjollë. Në top-listën qëndron dhe e vetmja femër, 29 vjeçarja finlandeze, Cecilia marina Kettunen, e akuzuar për mashtrim financiar.

Siç bën të ditur agjencia serbe e lajmeve Tanjug, lista u është shpërndarë 22 vendeve europiane, përkatësisht në : Austri, Belgjik, Danimarkë, Estoni, Finlandë, Francë, Britani e Madhe, Itali, Kroaci, Letoni, Lituani, Luksemburg, Holandë, Poloni, Rumani, Sllovaki, Slloveni, Spanj, Suedi, Republika Çeke, Hungari dhe Qipro.

Në vendin e dytë është Mirzet Bronja, shtetas serb i kërkuar për trafik droge në Danimarkë dhe për posedim të paligjshëm të armëve. Gjurmët e tij, humën në vitin 2012, kur ai u arratis nga departamenti i psikiatrisë të një spitali në Danimarkë.

Në listë ndodhet gjithashtu Izet Ajdinoviç, qytetar serb i lindur në vitin 1971, i cili ndodhet në arrati për më shumë se dy vjet. Ai është i akuzuar si pjesëmarrës në një organizatë kriminale dhe për: mashtrim, rrëmbim, si dhe besohet se kanë marrë pjesë në grabitje të armatosur ndaj një familjeje në Luksemburg, në vitin 2013.

Çmimi prej 10,000 € është ofruar për çdo informacion në lidhje me Hiqmet Lufaj, me origjinë nga Kosova, i cili në vitin 2009 vrau me thikë një oficer policie në Austri, si dhe për grabitje me armë dhe sulm mbi një person i cili u përpoq për të ndaluar atë.

Lista përfshin kroatin Bojan Dragiçeviç, një malazez, Zheljko Bojaniç, sllovenin Darjan Jeshovnik dhe Radomir Çvijanoviç, i cili posedon si pasaportë të Bosnjës dhe Hercegovinës por edhe Sllovenisë.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...