Arrijnë edhe 149 afganë në Maqedoninë e Veriut

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Në Maqedoninë e Veriut, të premten kanë arritur edhe 149 afganë, të cilët janë pjesë e kontingjentit prej 750 shtetasve nga Afganistani, të cilët Shkupi ka shprehur gatishmërinë t’i strehojë, pas marrjes së kontrollit nga talibanët.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka njoftuar se grupi përbëhet nga persona që kanë punuar për fondacionin “Shoqëria e Hapur”, si dhe për misione tjera ndërkombëtare për zhvillimin e demokracisë në Afganistan, si dhe anëtarë të familjeve të tyre.

Ata janë strehuar në disa hotele në Shkup ku do të qëndrojnë deri në tre muaj, prej nga më pas do të transferohen në destinacionin e tyre përfundimtar, Shtetet e Bashkuara.

Vendimi i Qeverisë për strehimin e afganëve vazhdon të kritikohet nga disa parti të ekstremit të majtë, por edhe shoqata të ndryshme, duke vlerësuar se Qeveria maqedonse po rrezikon sigurinë kombëtare përmes këtij vendimi.

Por, kryeministri maqedonas, Zoran Zaev në disa raste ka hedhur poshtë këto pretendime duke theksuar se “bëhet fjalë për persona që janë rreshtuar përkrah Perëndimit me synimin për zhvillimin e vendit të tyre e asesi për grupe që mund të rrezikojnë sigurinë e vendit”.

Atyre u është mundësuar edhe vaksinimi për koronavirus.

Deri tani, në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 450 shtetas të Afganistanit, jeta e të cilëve ishte në rrezik nga hakmarrja e talibanëve për shkak të angazhimit të tyre në misione të ndryshme humanitare dhe shoqata tjera për zhvillimin e demokracisë në këtë shtet.

Edhe autoritetet e Kosovës kanë pranuar afganë të zhvendosur nga vendlindja e tyre.

Aktualisht në këtë shtet janë rreth 700 refugjatë.

Rreth 100 tashmë janë larguar nga Kosova drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...