Aronia, fruti çudibërës që po kultivohet në Shqipëri

Duhet të lëçisni

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Aronia, i cilësuar si një prej frutave më të shëndetshëm, për shkak të efektive pozitive ndaj disa sëmundjeve prej pak vitesh po kultivohet edhe në Shqipëri! I pari që e solli ishte një një dibran, ndërsa numri i kultivuesve po rritet për shkak se fruti ka treg të siguruar dhe një çmim që shkon në 7 00 lek për kilogram! Frutat e Anorias përmirësojnë qarkullimin e gjakut, ndërsa çaji i saj ka efeke pozitive ndaj sëmundjeve të veshkave.

Dibër- Aronia, një bimë medicinale, fruti i të cilës konsiderohet mes frutave më të shëndetshëm në botë, për shkak të efekteve pozitive në kurimin e disa sëmundjeve po kultivohet edhe në Shqipëri

Zija Keshi, nga Maqellara e Dibrës është ndër të parët fermerë që ka nisur kultivimin e këtij fruti katër vjet më parë pasi u njoh me të në migrim.

Por kultivuesit e bimës mjekësore po shtohen vit pas viti, pasi Aronia ka treg të siguruar dhe çmim të kënaqshëm shitjeje në 700 lek për kilogram

Zija Keshi: “Merruni me këtë lloj biznesi. Është shumë fitimprurës. Ky është viti i dytë i prodhimit. Vjet mora 12 kuintalë dhe i kam shitur 7 mijë lekë kg. Jam shumë i kënaqur.”

Aronia është një prej frutave me nivelin më të lartë të anti oksidantëve, ndaj Lëngu ose çaji i Anorias rekomandohet për njerëzit që kanë problem me tensionin e gjakut dhe qarkullimin e tij, problemeve me stomakun dhe ato të veshkave

Bimët mjekësore kryesonjnë listën e eksporteve të produkteve bujqësore në tre mujorin e parë të vitit 2018, me një vlerë eksportesh prej 782 milion lekë, apo 2793 ton.

http://www.oranews.tv/article/aronia-fruti-cudiberes-qe-po-kultivohet-ne-shqiperi

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...