Arkivolët me rrota të Tiranës

Duhet të lëçisni

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkruan tre dokumentet e para

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së betimit, akti i tij...

Vetëvendosje do garojë në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri: Nesër prezantojmë kandidatët

Dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri do të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit. Lajmin e ka konfirmuar vetë Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje...

“Ne duam që ai të ketë sukses”, politikani i afërt i Trump, uron Joe Biden

I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka uruar Joe Biden i cili mori sot zyrtarisht detyrën si president...

Sekuestrohen miliona euro pasuri në Tiranë, i përkasin personave të përfshirë në trafik droge

Një aksion i madh policie ka ndodhur së fundmi në Tiranë, ku si qëllim ka qenë sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Nga Emirjon Senja

Kjo është dita e dytë që funksionon transporti publik në Tiranë.

Autobusët janë plot me njerëz në çdo orë të ditës sikur të mos ishim në një pandemi që ka llahtarisur botën.

Një gjë duhet patur parasysh: Transporti urban nuk u hap, se u plotësuan kushtet, por prej interesave të forta financiare.

Kjo u bë e mundur përmes miratimit të një protokolli (pa)sigurie shumë herë më të zbutur krahasuar me të parin.

1-Sipas protokollit të ri, kompanitë duhet të dezinfektojnë autobusët “në mënyrë periodike” (protokolli e lë evazive këtë pjesë) dhe jo pas çdo udhëtimi siç ishte fillimisht. Kjo ul ndjeshëm koston e kompanive të transportit dhe rrit ndjeshëm po ashtu rrezikun për qytetarët.

2-Detyrimin për mbajtjen e maskës e kanë qytetarët. Edhe kjo, lehtëson punën për kompanitë e transportit dhe rrit sërish rrezikun për qytetarët e përgjegjshëm.

3-Gjobën nëse dikush kapet pa maskë e merr qytetari dhe jo kompania e transportit.

Dhe mbi të gjitha, autobusët nuk po operojnë duke shfryëtzuar 70% të kapacitetit, por 120 % të tij ku qytetarët po rrinë si sardelet brenda llamarinave të vdekjes.

Praktikisht nuk ka ndryshuar asgjë, përkundrazi aktualisht nuk lejohet ndezja e kondicionerëve.

Sipas projeksionit të një agjencie serioze amerikane ( https://covid19.healthdata.org/albania) , në 1 tetor do të kemi 1 300 të vdekur nga koronavirusi në Shqipëri.

Me sa duket studiuesit në fjalë kanë për t’i rishikuar shifrat me rritje pasi të mësojnë mbi këtë protokoll (pa) sigurie.

Tani, zgjidheni vetë nëse do futeni tek këta “arkivolë me rrota” apo jo.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkruan tre dokumentet e para

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së betimit, akti i tij...

Vetëvendosje do garojë në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri: Nesër prezantojmë kandidatët

Dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri do të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit. Lajmin e ka konfirmuar vetë Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje...

“Ne duam që ai të ketë sukses”, politikani i afërt i Trump, uron Joe Biden

I dërguari special i presidentit Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka uruar Joe Biden i cili mori sot zyrtarisht detyrën si president...

Sekuestrohen miliona euro pasuri në Tiranë, i përkasin personave të përfshirë në trafik droge

Një aksion i madh policie ka ndodhur së fundmi në Tiranë, ku si qëllim ka qenë sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Makina përfshihet nga flakët në Laprakë, ja kush janë dyshimet e para

Një automjet është përfshirë nga flakët pasditen e sotme në Laprakë, Tiranë. Për fatin e mirë, drejtuesi i mjetit, me iniciale B.K., ka mundur të...