Arkivolët me rrota të Tiranës

Duhet të lëçisni

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (Film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Nga Emirjon Senja

Kjo është dita e dytë që funksionon transporti publik në Tiranë.

Autobusët janë plot me njerëz në çdo orë të ditës sikur të mos ishim në një pandemi që ka llahtarisur botën.

Një gjë duhet patur parasysh: Transporti urban nuk u hap, se u plotësuan kushtet, por prej interesave të forta financiare.

Kjo u bë e mundur përmes miratimit të një protokolli (pa)sigurie shumë herë më të zbutur krahasuar me të parin.

1-Sipas protokollit të ri, kompanitë duhet të dezinfektojnë autobusët “në mënyrë periodike” (protokolli e lë evazive këtë pjesë) dhe jo pas çdo udhëtimi siç ishte fillimisht. Kjo ul ndjeshëm koston e kompanive të transportit dhe rrit ndjeshëm po ashtu rrezikun për qytetarët.

2-Detyrimin për mbajtjen e maskës e kanë qytetarët. Edhe kjo, lehtëson punën për kompanitë e transportit dhe rrit sërish rrezikun për qytetarët e përgjegjshëm.

3-Gjobën nëse dikush kapet pa maskë e merr qytetari dhe jo kompania e transportit.

Dhe mbi të gjitha, autobusët nuk po operojnë duke shfryëtzuar 70% të kapacitetit, por 120 % të tij ku qytetarët po rrinë si sardelet brenda llamarinave të vdekjes.

Praktikisht nuk ka ndryshuar asgjë, përkundrazi aktualisht nuk lejohet ndezja e kondicionerëve.

Sipas projeksionit të një agjencie serioze amerikane ( https://covid19.healthdata.org/albania) , në 1 tetor do të kemi 1 300 të vdekur nga koronavirusi në Shqipëri.

Me sa duket studiuesit në fjalë kanë për t’i rishikuar shifrat me rritje pasi të mësojnë mbi këtë protokoll (pa) sigurie.

Tani, zgjidheni vetë nëse do futeni tek këta “arkivolë me rrota” apo jo.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (Film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Çamëria frymon në Tetovë (Foto)

Tetova sot u gdhi e mbushur me pankartat Java e Çamërisë, nga 21-27 Qershor në Maqedoninë e Veriut po zhvillohen aktivitetet për Çamërinë. Ashtu si...