Arjan Harxhi: Po punojmë me infermierë që sapo kanë dalë nga bankat e shkollës!

Duhet të lëçisni

Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa...

21 viktima humbin jetën për shkak të COVID-19, mes tyre edhe një 35 vjeçar, rritet numri i infektimeve të reja

Shifra tragjike janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi 21 persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19, duke e...

Ngjarje tragjike/ Gruaja hidhet nga pallati në “Don Bosko” të Tiranës, ndërron jetë

Një grua 30-vjeçare i ka dhënë fund jetës së saj, pasi u vetëhodh nga kati i 3-të i pallatit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen...

Mbërrijnë vaksinat ruse në Maqedoni

Mesditën e sotme arritën në Maqedoninë e Veriut 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori...

Mjeku Arjan Harxhi kërkon organizim të strukturave spitalore dhe institucioneve për përballimin e pandemisë.

Gjatë një takimi online me presidentin Ilir Meta, Harxhi tha se duhen plane operacionale për vlerësimin e nevojave duke dalë në përfundim për të dhënat e stokut apo sasisë së nevojshme të oksigjenit.

Ai nxori në pah se në kohë pandemie po punohet me infermierë që sapo kanë dalë nga bankat e shkollës, ndërkohë që është nevoja për një standard më të kualifikuar.

“Është shumë e rëndësishme që në situata të tilla këto qasje të përfshijnë shumë sektorë. Mendoj që shkurtimisht që në lidhje me pikën 3 nuk kam çfarë shtoj tjetër. Por rekomandimet e CDC vënë theksin te testet e shpejta. Testet e shpejta të antigenit duhet të jenë pjesë e protokolleve. Atje ku shërben mjeku i familjes apo në një spital rajonal të ketë në dispozicion këto teste. Mendoj se është momenti që të jenë pjesë e strategjisë së testimit. Pa dalë edhe nga fusha ime, do thoja që kjo situatë duhet të mbështet në strategji dhe plane operacionale. Është një gjë që nuk e shpikim ne por e thotë OBSH. Çdo situatë duhet të ketë plane operacionale. E gjithë strategjia e ministrisë duhet të përkthehet në plane operacionale.

Nuk kemi bërë një analizë të humbjeve të jetëve. Duhet vlerësimi i nevojave. Dëgjojmë që nëpër depo po mbarojnë antibiotikët. A janë të dhënat lidhur me stokun. A e dimë ne sa oksigjen do na duhet në të ardhmen. Të gjithë jemi dëshmitarë të faktit se po trajtohen pacientë me oksigjen në shtëpi. Jetojmë në kohët moderne të teknologjisë së informacionit. Duhet koordinim. Nëse jemi në luftë, duhet të kishte shtabe lufte. Ku janë shtabet që duhet të mbledhin të dhëna dhe të koordinojnë. Ne nuk mund të krijojmë sot mjekë të rinj.

Duhet të ulemi dhe të shohim si t’i rialokojmë. Një strukturë COVID kërkon mjekë ekstra. Po punojmë me infermierë që sapo kanë dalë nga bankat e shkollës ndërsa të sëmurët me Covid kërkojnë standard të lartë. Kam qenë gjithmonë partizan që në ksuhtet e pandemisë spitalet rajonale të përfshihen. Për protokollet jam me atë që një protokoll duhen zbërthyer në buxhet. Protokollet duhet të përditësohen dhe është shumë e rëndësishme të përfshihen reanimatorët, Departamenti dhe shoqata do doja të ishin më aktivë. Covidi nuk është i askujt, as i infeksionistëve, as i pneumologëve”, tha Harxhi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa...

21 viktima humbin jetën për shkak të COVID-19, mes tyre edhe një 35 vjeçar, rritet numri i infektimeve të reja

Shifra tragjike janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi 21 persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19, duke e...

Ngjarje tragjike/ Gruaja hidhet nga pallati në “Don Bosko” të Tiranës, ndërron jetë

Një grua 30-vjeçare i ka dhënë fund jetës së saj, pasi u vetëhodh nga kati i 3-të i pallatit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen...

Mbërrijnë vaksinat ruse në Maqedoni

Mesditën e sotme arritën në Maqedoninë e Veriut 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori...

“Pas takimit me Edi Ramën…”, Alfred Peza: Refuzova të kandidoj për deputet, nuk është për mua ajo karrige në këtë fazë të jetës

Alfred Peza ka njoftuar se nuk do të jetë pjesë e listës zgjedhore të 25 prillit. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, gazetari tregon...