Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Anullohet koncensioni Thumanë-Kashar, ishte fituar nga Gener 2

Nga Klodiana 0

Është anuluar koncensioni i aksit rrugor Thumanë-Kashar, i cili ishte përfituar nga ana e kompanisë Gener 2. Lajmi është dhënë përmes një deklarate për mediat nga ana e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku.

Sipas ministres së sapozgjedhur Balluku fondi i ndërtimit të kësaj rruge do të shkojë për Paktin për Universitetin.

“Kam vendosur ndërprerjen e partneritetit publik privat për aksi Thuman-Kashar, dhe këto fonde do të shkojnë për “Paktin për Universitetin” për ndërtimin e infrastrukturës”, u shpreh Balluku.

E pyetur për arsyet e kësaj vendimmarrje, Balluku deklaroi se për momentalisht rëndësi më të madhe për qeverinë ka pikërisht gjendja e universiteteve në vend dhe arsimi i lartë.

Rruga Thumanë-Kashar do të ishte me gjatësi totale 20.8 kilometra, dhe do ti kushtonte Buxhetit të Shtetit rreth 226 milionë euro.

/faxweb.al/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej