AMA/ Kandidatët për kryetar, pjesë e rëndësishme e propagandës socialiste

Duhet të lëçisni

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

Kryetari i ardhshëm i Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA) do të jetë një funksionar i lartë politik socialist.

Në garën për kryetar të këtij institucioni të rëndësishëm rregulator, i cili me ligj duhet të jetë i pavarur dhe depolitizuar, janë katër individë që kanë shërbyer në poste politike në qeverisjen socialiste, dy pjesë e rëndësishme e propagandës qeverisëse socialiste.

Kandidatët janë:
  • Denis Dedej, drejtor për Komunikimin në Bashkinë Tiranë, prej vitit 2016.
  •  Edvin Kukunja, ish-këshilltar ligjor në Ministrinë e Arsimit, prej vitit 2018 me të njëjtën detyrë në Ministrinë e Drejtësisë.
  • Fatjon Hoxhalli, në vitin 2019 ishte këshilltar i Ministres së Arsimit Besa Shahini dhe prej vitit 2016 deri në 2019 këshilltar i Zëvendëskryeministrit Niko Peleshi.
  • Maklen Misha, prej vitit 2019 këshilltar në Ministrinë e Mbrojtjes, në periudhën 2015-2018 këshilltar për komunikimin publik i Kryetarit të Bashkisë Tiranë Erion Veliaj. Në periudhën 2011-2013 pjesë e grupit të punës që hartoi programin e punësimit në Partisë Socialiste. Ish-këshilltar i Edi Ramës kur drejtonte Bashkinë Tiranë. Bashkëthemelues në vitin 2008 i “Lëvizjes G99”.

Të katër kandidatët nuk e kanë fshehur në jetëshkrimin e tyre faktin se kanë pasur të bëjnë me detyra politike krah zyrtarëve të lartë socialistë.

AMA është organi rregullator i transmetimeve radio dhe televizive në Shqipëri. Ligji sanksionon se AMA duhet të jetë organ i pavarur, pasi duhet të garantojë konkurrencën, si dhe ka autoritet të dënojë shkelejt e ligjeve dhe standardeve nga mediat dhe të japë ose heqë licenca.

Në këtë kontekst, AMA është institucion thelbësor në tregun mediatik dhe për rrjedhojë edhe në lirinë e shprehjes.

Ligji ndalon kandidimin e anëtarëve të partive, por jo tekstualisht të funksionarëve politikë në organet qeverisëse sikurse është ai i këshilltarit në kabinetet e ministrave dhe funksionarëve të lartë politikë.

Hartimi i ligjit tejet të kontestuar për mediat online, i pritur me kritika serioze nga komuniteti i gazetarëve dhe institucioneve ndërkombëtare po shoqërohet me përpjekjen për të kapur politikisht AMA-n.

Emërimi në krye të AMA-s të një personi që të shkuarën më të afërt ka zyrat politike do të ishte një goditje e rëndë e besueshmërisë së këtij institucioni dhe kërcënim për lirinë e medias dhe të shprehjes.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si “eskobari” shqiptar

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si "eskobari" shqiptar. Raportohet se SPAK kërkon zyrtarisht  të pushohet çështja për Met Kananin. Ai...