Me Aloe Vera drejt bukurisë së përjetshme

Duhet të lëçisni

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Degradimi i Artan Lames nga dishepull i urbanizmit në Patronazhist të Rrumpallës

Nga Ermal Mulosmani Në një publikim të bërë sot nga gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha, dëgjohej Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame,...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Bima Aloe Vera ka një fuqi të jashtëzakonshme për kujdesin e shëndetit dhe të bukurisë, tregojnë kërkimet shkencore.

Aloe Vera, lehtëson sëmundjet e lëkurës, flokët e dëmtuar, pastron fytyrën, etj. Xheli që nxirret nga kjo bimë, ka dobi të shumta:

Skuqje dhe djegiet nga dielli

Më i këshillueshme në këto raste është spreji freskues ose kremi pas djegies me bazë Aloe Vera, produkte këto që mund të gjenden lehtë në treg dhe janë të pasura me mente.

Aloe vera për lëkurën

Falë strukturës gjenetike të veçantë, rigjeneron lëkurën, eliminon celulitin dhe hidraton lëkurën në brendësi. Produktet me këtë përmbajtje, janë shumë të rekomanduara në rast irritimi, ekzemë dhe mykozë.

Një bimë kundër shenjave

Për një kohë të gjatë përdoret për të lehtësuar djegiet dhe inflamacionet.

Kundër mavijosjeve

Në raste të tilla këshillohet vendosja e gjethes së Alo Verës për disa minuta në zonën e mavijosur dhe më pas, shpëlarja e kësaj zone me ujë të ngrohtë.

Pastrimi i fytyrës

Aloe Vera ndihmon në theksimin e pigmentit të lëkurës dhe i shton asaj shkëlqimin dhe elasticitetin. Gjithashtu këshillohet përdorimi i një maske të përberë nga aloe vera, sheqeri dhe lëngu i limonit për një pastrim shumë të efektshëm të fytyrës.

Burim i vërtetë shëndeti për flokët

Kjo bime e mrekullueshme ju forcon rënien e flokëve, gjithashtu rregullon pjesët e dëmtuara. Në çdo rast, flokun tuaj i sjell volum dhe shkëlqim.

Sugjerohet masazhimi i lëkurës me ekstrat të kësaj bime për rreth 30 minuta çdo ditë.

download

/Telegrafi/

 

Artikulli i mëparshëmTavë me brokoli
Artikulli i rradhësGabimet që duhet të shmangni kur bëni grimin

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Degradimi i Artan Lames nga dishepull i urbanizmit në Patronazhist të Rrumpallës

Nga Ermal Mulosmani Në një publikim të bërë sot nga gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha, dëgjohej Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame,...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Dritan Kaba: Artan Lame po thellon mashtrimin

Artan Lame paska nxjerrë një sqarim dhe thotë që biseda është bërë në 2017. Gënjen trashë edhe vazhdon të mashtrojë pa turp, se hajduti...