Ahmetaj: Liberalizimi i fluturimeve, sukses i qeverisë

Duhet të lëçisni

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Rishikimi i kontratës koncesionare lejon fluturime nga aeroporte të tjera në vend

Kur ishte në postin e Ministrit të Ekonomisë, Arben Ahemtaj ka qënë pjesë rëndësishme e negociatave për të arritur një marrëveshje me TIA, për rishikimin e kontratës koncesionare të Rinaës. Tashmë që marrveshja u arritur dhe Ahmetaj është në pozicionin e Ministrit të Financave nuk ka ngruaur ta cilësojë si  një sukses të qeverisë hapjen e aeroportit të Kukësit. “Negociuam mëse 2 vjet dhe nga sot edhe zyrtarisht, marrëveshja me Tirana International Airport (TIA) për liberalizimin e fluturimeve është një tjetër sukses për vendin”, ka deklaruar Ahmetaj. Këtë deklaratë shefi i financave të vendit e ka bërë në një postim në profilin e tij në rrjetin social Facebook.

Arritja e marrëveshjes me TIA  dhe hapja për fluturime e aeroportit të Kukësit, i cili prej disa vitesh ndodhej në pritje u dha nga Ministri I Transporteve, Edmond Haxhinasto në një  konferencë me përfaqësues të kompanisë koncesionare të Rinasit.  Sipas tij aeroporti i Kukësit do të fillojë menjëherë pas kësaj dhe kjo do të krijojë mundësi të menjëhershme edhe për të hyrë edhe në marrëdhënie konçesionare me investitorë të tjerë.

Hapja e aeroportit të Kukësit do të krijojë rreth 200 vende të reja pune, ndërkohë që Haxhinasto deklaroi se po bëhet studimi i mundësisë për hapjen e një aeroporti tjetër në Jug të vendit.

Që marrëveshja të hyjë në fuqi, duhet më parë të kalojë në Këshillin e Ministrave dhe më pas në seancë plenare në Kuvend dhe ministri Haxhinasto tha se kjo do të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...