30 policë në test për Byronë e Hetimit

Duhet të lëçisni

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshë fare të re mjekja Eni Doko. Lajmin e ka bërë me dije kryetarja e Federatës së Mjekëve në...

Temperaturat e ulëta: Akset ku duhet të lëvizni me zinxhirë

Vendi është përfshirë nga temperatura të ulëta që kanë sjellë reshje borë si edhe ngrica. ARRSH rekomandon përdorimin e kalimit me zinxhirë në akset...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Mbërrin në Tiranë një pajisje elektronike e quajtur “Lie Detector”, ndryshe makina e së vërtetës, dhuratë nga FBI-ja

Pa u miratuar ende si ligj në parlament, kanë nisur përgatitjet për  strukturën e Byrosë Kombëtare të Hetimit. 30 efektivë të policisë gjyqësore, do jenë stafi i parë i Byrosë Kombëtare të Hetimit. Ata do t’i nënshtrohet një supertesti teorik dhe elektronik, për sa i përket pastërtisë, aftësisë në punë dhe sinqeritetit të biografisë së tyre.

“Shqiptarja.com” shkruan sot se përzgjedhja e njerëzve që do shërbejnë në këtë strukturë antikorrupsion, do ketë kritere shumë të forta dhe për këto kanë menduar dhe vetë zyrtarët amerikanë, të cilët mësohet se kanë sjellë këto ditë në Tiranë një pajisje elektronike të quajtur “Lie Detector”.

Kjo pajisje është bërë dhuratë nga ana e qeverisë amerikane, raporton Shqiptarja.com. Makina e të vërtetës përdoret nga FBI-ja gjatë marrjes në staf të punonjësve të rinj, por edhe gjatë pyetjes së dëshmitarëve, për çështje tepër delikate.

Së bashku me aparaturën për asistencë kanë mbërritur në Tiranë dhe specialistë të FBI-së, me qëllim përdorimin e saj, gjatë testimit të oficerëve që do jenë përzgjedhur për tu bërë pjesë e kësaj strukture hetimore.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshë fare të re mjekja Eni Doko. Lajmin e ka bërë me dije kryetarja e Federatës së Mjekëve në...

Temperaturat e ulëta: Akset ku duhet të lëvizni me zinxhirë

Vendi është përfshirë nga temperatura të ulëta që kanë sjellë reshje borë si edhe ngrica. ARRSH rekomandon përdorimin e kalimit me zinxhirë në akset...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Sot në 14:00 merret vendimi si do të vijohet me mësimin në universitete

Ditën e sotme në orën 14:00 do të vendoset si do të vijohet me mësimin në universitete. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi do të zhvillojë...