Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

25-vjetori i Kuvendit/ Meta: Sfidë reforma në drejtësi

Nga Media 0

Kryetari i kuvendit pret ish-kryetarë kuvendi dhe politikanë të ditëve të para të pluyarlaizmit politik

Në fjalën e tij, kryetari aktual i Parlamentit, Ilir Meta ka deklaruar se, Shqipëria ka ndryshuar mjaftueshëm në këto 25 vjet dhe jo vetëm nga aspekti politik. “Shqipëria është sot një vend i respektuar në arenën ndërkombëtare, por shumë mbetet për të bërë për të garantuar një demokraci funksionale për qytetarët”, ka thënë Meta, në ceremoninë e përkujitimit të 25-vjetorit btë parlamentit demokratik. Në fjalëne  etij kryetari I kuvendit foli edhe për reformën në drejtësi si një sfidë e politikës shqiptare për të avancuar në konsolidimine shtetit ligjor.

“Jemi përballë reformës madhore në sistemin e drejtësisë. Reforma në drejtësi do të miratohet, por mbetet ende punë për të bërë. Mbetet ende për të bërë për një demokraci funksionale e jetë më të mirë” deklaroi kryeparlamentari. Të pranishëm në këtë event kanë qenë ish-kryetarët e Parlamentit ndër vite, si Jozefina Topalli, Kastriot Islami, si dhe figura të hershme të politikës shqiptare.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej