Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

2017 vjet më parë Zoti e dërgoi të birin e tij në tokë që njerëzit të mos jetonin në errësirë…Gëzuar Krishtlindjen!

Nga Media 0

Besimtarët e krishterë në të gjithë vendin festojnë sot Krishtlindjen.

Jesus lindi 2017 vjet më parë duke u bërë shpresa, frymëzimi dhe forca e besimtarëve katolikë e ortodoksë në mbarë botën.

Festimet në Shqipëri kanë nisur që në mesnatë në meshën e mbajtuar në Katedralen e Shën Palit.

Imzot Xhorxh Frendo drejtoi meshën ku theksoi se paqja mund të arrihet vetëm nëse njerëzit duan njëri-tjetrin.

“Është një festë e madhe, festa e familjes dhe dashurisë. Le të përkujdesemi që në këto ditë festive, të përjetojmë më thellë shenjtërinë dhe madhështinë e dhuratës së jetës që na e ka dhuruar Perëndia. Dhe për më tepër të shprehim mirënjohjen tonë me përpjekje të pandërprerë për zhvillimin e jetës shpirtëroreMe fytyrën e Jezusit shikojmë fytyrën e çdo njeriut. Jezuesi na ka urdhëruar të duam dhe respektojmë njëri tjetrin, vetëm kështu mund të gjejmë paqe.

Jezusi u kujdes për njerëzit e sëmurët, çdo njeri që kishte nevojë, ai kërkon nga ne të imitojmë shembullin e tij. Të kujdesemi për njerëzit që s’kanë ushqim dhe një strehë. Me fytyrën e Jezusit shikojmë fytyrën e çdo njeriu. Jezuesi na ka urdhëruar të duam dhe respektojmë njëri tjetrin, vetëm kështu mund të gjejmë paqe”, tha Imzot Frendo.

27.al ju uron të gjithë besimtarëve të krishterë Gëzuar Krishtlindjen!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej