Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

1917/ Sarajet e Esad Pashës në Tiranë, nën sekuestro nga forcat austro-hungareze

Nga 27.al 0

Nga Armand Plaka

Pamje e ambienteve të dhomës së gjumit të motrave në sarajet e Esad Pashës në Tiranë, në vitin 1917, si dhe e objekteve me vlerë ( prej argjendi) të gjetura pasi ishin vënë nën sekuestro nga forcat austro-hungareze. Referuar skedës origjinale në arkivat austriake.

Esad Pasha, pasi fillimisht i kishte shpallur luftë zyrtarisht në emër të qeverisë së tij Austro-Hungarise dhe forcave të Boshtit, kishte mëse një vit që ishte larguar nga Shqipëria dhe tashmë ishte stacionuar në Selanik, duke iu bashkuar aleatëve për të nisur kunderofensiven ushtarake drejtuar nga franko-britaniket. Austro-hungarezët e kishin dënuar me vdekje në mungesë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej