13 tipet e njerëzve që pijnë kafe nga “Tifozi i pastër” deri tek “Urryesit”. Po ju ku e gjeni veten?

Duhet të lëçisni

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kafja është një pjesë e madhe e jetës sonë, për të cilën nuk japim dot një arsye të saktë.

Nqs ajo nuk ju tërheq juve nga aroma, padyshim që nuk jeni një kafe dashës.

Këtu ju tregojmë 13 tipet e personave kafe-pirës:

 1. Me një gllënkë dhe menjëherë

Ky lloj pirësi-kafeje zakonisht e përgatit vetë. Mer nga kafetë e gatshme dhe mjafton ti hedh ujë dhe sheqer sipas dëshirës. Kjo kafe ka cikla të vogla ndonjëherë që nuk treten mirë, por është e mrekullueshme për një person që nuk ka kohë dhe i mjafton ideja që po pi kafe.

 1. Shllak dhe karamel ngrënësi

Ky lloj pirësi e shijon kafen vetëm po e shoqëroi me shllak dhe krek karamel ose krem çokollatë mbi të. Dmth i bën të dyja, edhe ha edhe pi.

 1. Strikti

Kafja duhet shqeto dhe pa sheqer. Nuk ka shans të të shijojë në kafenera të hapura, por në një vend tipik të mbylluar dhe me pak njerëz. Mos guxo ti hedhësh krem ose qumësht kafesë së striktit.

 1. Dashuruesit e artit

Këta lloj konsumuesish duan art në vilzhanin e tyre. Sa më e bukur të jetë kafja, aq më shumë do ju shijojë. Kafja nuk është kafe pa kremin e qumështit, sheqerin dhe dekorin mbi të.

 1. Fanatikët e Frapuçinos

Në filxhan (zakonisht gotë e madhe) ka më shumë akull, krem dhe sheqer sesa kafe. Në thelb ata duan milkshake.

 1. Adhuruesit e kafeve “fasule”

Këta adhurues mund të të tregojnë diferencën mes kafes së Kolumbisë, Etiopisë dhe Kenias me një nuhatje të thjeshtë.

 1. Vartësit e kafeinës

Vartësit nuk e shijojnë zakonisht kafenë. Ata janë shumë të varur nga kafeina, dhe mund të duken si kufoma edhe pas vilxhanit të katërt.

 1. Tifozi i pastër

Këta janë krejt e kundërta e vartësve. Ata e dashurojnë kafen dhe shijen e saj, ndërsa ndihen të turpëruar kur takohen me vartësit dhe konsumojnë kafe.

 1. Mënjanuesit

Këta lloj njerëzish jo vetëm që e evitojnë pirjen e kafesë, por edhe të bëjnë normal. Ata janë të dashuruar pas çajit të malit dhe ndihen shumë mirë në thelb, madje shumë më mirë se ti, konsumuesi i kafesë.

 1. Urryesit

Këta e pinë kafen vetëm në kek, ëmbëlsira ose akullore përndryshe e urrejnë. Dmth hanë kafe.

 1. Kërkuesi i emocioneve

Sa më e çuditshme kafeja, aq më e mirë. Pavarësisht është turke, apo ekspres shqeto ato duan të provojnë kafen të servirur në çdo lloj mënyre. Madje dhe karamele me kafe.

 1. Pijaneci social

“Hajde shkojmë pimë një kafe”, kjo është fjalia që e thonë për të vazhduar një bisedë më shumë se dy orëshe në një kafene. Dhe kafja është më e lira prandaj zgjedhin atë për të qarë hallet.

 1. Pronarët e Nespresove

Këta kanë çdo kapsulë Nespresoje dhe dinë çdo gjë për të që pasi George Clooney e përdori dhe reklamoi atë. Që atëherë ata janë besnik fanatikë të këtij brandi. Gëlltite atë dhe vdis.

/27.al/

 

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...