Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Zgjidhet Leila de Lima, sekretarja e re e OKB-së

Nga Skenderi 0

0922delima1-620x422-620x356

Leila de Lima është sekretarja e re e përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, teksa mandati i Ban Ki-Moon ka pëfunduar.

Fitorja e senatores filipinase De Lima’s vjen pas kërkesave të ish-sekretarit se personi i rradhës që do të marrë zyrën e tij, duhet të jetë një grua.

Kjo është hera e parë në historinë e Kombeve të Bashkuara që një femër mban këtë rol drejtues, pas lidershipit të 8 burrave.

Në garën për vendin e Ban Ki-moon ishin 11 kandidatë: 5 femra dhe 6 meshkuj.

Leila de Lima është një avokate dhe senatore filipinase. Ajo u caktua kryetare e Komisionit Filipinas për të Drejtat e Njeriut në 2008, dhe në 2010 pranoi të bëhej sekretare e Departamentit të Drejtësisë në Filipine.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>