Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Vjen “tërmeti” tjetër i Tërmet Peçit: Përpallim sfidave të reja…

Nga 27.al 0

Fjala PËRBALLIM, për Tërmet Peçin, kryebashkiak i Tepelenës, shkruhet e thuhet PËRPALLIM. Është ky tërmeti i rradhës i Tërmetit të Tepelenës.  Gafa e parë e tij ishte gjatë një fjalimi në zgjedhjet lokale ku kandidonte për kryetar bashkie, kur tha se do të korrte një “publicitare”, në përpjekje për të thënë,  fitore peblishitare. Në mesazhin e tij në FB ku përpiqet të flasë për punët e bashkisë dhe sfidat që kai po përballet, ngatërroi shkronjën B me shkronjën P, dhe kjo i ka dhënë një kuptim krejt tjetër fjalisë së tërrmetit. Në vend që të shkruaj Përballim, ka shkruar Përpallim, dhe nuk duket të jetë lapsus për shkak të shpejtësisë në të shkruar pasi shkronja B dhe shkronja P janë larg në tastierë, por me sa duket për tërmetin, kjo fjalë shkruhet “përpallim”. Kjo prurje e re në gjuhën shqipe e kryebashkiakut të Tepelenës, hap shumë telashe , se po të ndjekim Tërmetin, bie fjala filmi Përballimi, merr tjetër kuptim,dhe quhet  “Përpallimi“

Ja dhe mesazhi i Termetit në Facebook”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej