Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Vasili: Retorika t’i zërë vendin vullnetit për zbatim të reformës

Nga Skenderi 0

Deputeti i LSI, Petrit Vasili, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku eshte ku eshte diskutuar per dy nismat ligjore te propozuara nga Partia Demokratike per amendamentet per ndryshimin e ligjit te dekriminalizimit dhe te ligjit per funksionimin e komisioneve hetimore parlamentare.	/r/n/r/nLawmaker, Petrit Vasili, speaks during a parliamentary session.

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili është shprehur se ka ardhur koha që retorika politike ti zërë vendin një etape të re, atë të vullnetit për të bërë të zbatueshme reformën në drejtësi.  Në fjalën e tij në Kuvend, Vasili tha se themelet e reformës u hodhën me miratimin me konsensus të plotë mbrëmjen e 21-22 korrikut.

Vasili: “Ai konsensus dhe ai vullnet i gjerë është një imponim themelor pasi bazat, themelet e reformimit të drejtësisë u hodhën atë natë dhe asgjë dhe në asnjë mënyrë nuk mund të zhbëhet, gjithçka e fiksuar në kushtetutë”.

“Retorikat janë shpenzuar boll. Kemi hyrë në një etapë të re dhe kjo është një bindje e pandryshueshme, vullnetin e retorikës duhet ta zerë vendin vullneti për të zbatuar reformën. Nuk kemi kë të bindim më”.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>