Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

Të mbijetuarit nga zjarri: Ishte e tmerrshme, si fundi i botës

Nga Media 0

Të paktën 36 persona humben jetën pasi qindra vatra zjarri u përhapën në zonat qendrore dhe veriore të Portugalisë ditët e fundit.

Ato i krijuan si pasoje e thatësirës e temperaturave të larta dhe u përhapën nga erërat e forta të Atlantikut që solli uragani Ofelia. Flakët përtej kufirit, në Spanjë,  i kushtuan jetën të paktën 3 personave.

Situata e rënduar shtyu autoritetet të shpallin gjendjen e emergjencës në zonat që gjenden në veri të lumit Tagua, një sipërfaqe kjo sa gjysma e territorit të saj.

Të mbijetuarit në zonat më të prekura i kanë portugalipërshkruar ato si skena të ngjashme me “fundin e botës”.

“Gjithçka ndodhi brenda 45 minutave dhe zjarri erdhi pranë fshatit dhe u përhap me shpejtësi. Ishte e pabesueshme. Nuk kisha parë kurrë një gjë të tillë. Ishte si fundi i botës”, u shpreh portugezi Jose Morais.

Zjarri i fuqishëm dhe tymi i madh i ngritur në qiell krijuan një situatë të frikshme në Vieira de Leiria në Portugali.

/TCH/

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej