Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Shuhet Dritëro Agolli

Nga Klodiana 0

Ka ndërruar jetë, në moshën 85-vjeçare, shkrimtari i mirënjohur Dritëro Agolli. Pak ditë më parë, ai pësoi një përkeqësim të menjëhershëm që detyroi familjarët dhe mjekët ta shtronin me insistim në Sanatoriumin e Tiranës, ku dhe qëndroi i shtruar 9 ditë, derisa ndërroi jetë pasditen e sotme.

Në muajin tetor 2016, shkrimtari i njohur festoi 85-vjetorin.

Në vitet ’60 ai hyri në letërsi për t’i ndryshuar asaj përmasat. U bë poeti i tokës dhe i dashurisë, shkrimtari i filozofisë dhe i dhembjes njerëzore, duke ardhur ashtu origjinal siç ishte deri në ditët tona.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej