Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Pukë, 4 persona në pranga për prerje të paligjshme të pyjeve

Nga Rexhina Biba 0

druri

Agjentët e policisë së Shkodrës, në bashkëpunim me kolegët e komisariatit të Pukës, kanë evidentuar një tjetër rast të prerjes së paligjshme të pyjeve.

Sikurse thuhet në një njoftim për shtyp, uniformat blu, në kuadër të operacionit “Roja e Gjelbër” kanë vënë në pranga 4 persona, 3 prej të cilëve specialistë pranë Bashkisë së Pukës.

Sipas burimeve, të arrestuarit janë shtetasit Gjin Filipi, Astrit Hyseni dhe Enver Laçi, i pari shef dhe dy të tjerët specialistë të seksionit të pyjeve pranë Bashkisë së Kukësit; si dhe shtetasi Frrok Gjoka, biznesmen.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas kanë shpërdoruar detyrën duke autorizuar në mënyrë të paligjshme prerjen e një sipërfaqeje prej 3.000 metër katërore në zonën pyjore Krrab-Bushat, në favor të kompanisë së administruar nga shtetasi Frrok Gjoka.

Ndaj 3 funksionarëve shtetërorë është ngritur akuza e “shpërdorimit të detyrës”, ndërkohë që ndaj biznesmenit Gjoka ajo e “prerjes së paligjshme të pyjeve”.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>