Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Platoni: Drejtësia është virtyt i përgjithshëm i njeriut të ndershëm

Nga 27-shi 0

Sipas Platonit drejtësia është harmoni e shpirtit.  Ai mendonte se përderisa drejtësia është virtyt i përgjithshëm i njeriut të ndershëm, po ashtu është drejtësia ajo që e karakterizon një shoqëri të mirë. “Shteti, – thotë Platoni, – është një institucion natyror, sepse ai reflekton strukturën e natyrës njerëzore.”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej