Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Opozita maqedonase: Zaev, njeriu që hoqi dorë nga emri shekullor

Nga Klodiana 0

Nëpërmjet një deklarate të lëshuar nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE thuhet se Zoran Zaev eshte person anti-maqedonas dhe do te mbahet mend si njeriu që hoqi dorë nga emri shekullor i shtetit.

“I njëjti Zaev në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve, me kërcënime i shtyu ndryshimet kushtetuese dhe ndryshoi emrin kushtetues të shtetit. Jo vetëm që e ndryshoi emrin, ndryshoi edhe identitetin, gjuhën dhe historinë e shtetit dhe popullit maqedonas. Me fjalë tjera hoqi dorë nga gjithçka që është maqedonase”, thuhet në deklraten e VMRO-DPMNE-së.

Opozita shton se edhe pse në fushatë ai betohej se nuk do te bente në veprim të tillë kapitullues, kur e mori qeverisjen për shpëtim të karrierës politike ai i shiti interesat shtetërore dhe kombëtare.

Nga VMRO-DPMNE thonë se në zgjedhjet e ardhshme kuvendare qytetarët do të vendosin nëse janë “pro” emri Maqedoni e Veriut apo kunder.

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej