Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Njerëzit s’janë të barabartë, por të ndryshëm, shumë të ndryshëm

Nga Media 0

Nga Giovanni Sartori

Nuk është fakt që njerëzit janë të barabartë; madje, ëstë fakt që ata nuk janë të barabartë, por të ndryshëm, shumë të ndryshëm. Përveç që barazia nuk është një realitet, po një parim vlerash e direktivash që tingëllojnë bukur për sjelljen tonë; duhet të shohim te tjetri të ngjshmin tonë; duhet të sillemi me të tjerët duke i vlerësuar si të barabartë; është detyra jonë të rrisim njerëz jo inferior ndaj nesh, po të barabartë me ne.

(Fragment nga libri “Ç’është demokracia”)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej