Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

At Nikolla Marku: Deklaratat e Ireneut janë luftënxitëse, Kisha Ortodokse Shqiptare të mbajë qëndrim

Nga 27.al 0

1

Nga Julian Hoxhaj

At Nikolla Marku, prifti ortodoks i kishës Shën Mëria në Elbasan ka dalë mëngjesin e sotëm në një deklaratë për mediat, duke dënuar ashpër qëndrimet e Kryetarit të Kishës Ortodokse Serbe, bërë pak ditë më parë për Kosovën.

Kryepeshkopi i Kishës ortodokse Serbe Ireneu para disa ditësh mbajti qëndrimin e tij luftënxitës ndaj territorit shqiptar. Ai tha: Kosova është plagë e hapur për Serbinë. Në petkun e priftit dhe dashurisë së Zotit nuk mund të nxisësh luftë ndaj popujve si shembull ndaj Shqipërisë dhe Serbisë, që jemi në Ballkan“, deklaroi At Nikolla. Më tej ai shton:

Ne i themi Ireneut që Kosova është e pavaruar. Ne i bëjmë thirrje të gjithë kishave që të dënojnë deklaratat e Ireneut. Ne i bëjmë thirrje Patriarkanës që të dënojë deklarimin e Ireneut si jashtë kanunit fetar dhe si shovinizëm ndaj kombit shqiptar. Edhe kisha ortodokse shqiptare, që drejtohet nga i paligjshmi Janullatos, se duhet të mbajë qëndrim ndaj Ireneut, qëndrim të prerë dhe në mbrojtje të kombit shqiptar. Mos mbajtja e qëndrimit është tregues i vazhdueshëm antishqiptar, pro shovinizmit serbo-grek kundër kombit shqiptar“, e mbyll deklaratën e tij At Nikolla Marku.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>