Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mogherini: Mbështesim çdo marrëveshje Kosovë-Serbi, kusht përputhja me të drejtat ndërkombëtare

Nga Klodiana 0

Në takimin e ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian ka marrë pjesë edhe shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Në fjalën e saj, Mogherini u shpreh se ajo do të mbështeste shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë.

“Cilido që të jetë rezultati i dakorduar në mënyrë reciproke, do ta ketë mbështetjen tonë, me kusht që ai të jetë në përputhje me të drejtat ndërkombëtare dhe nëse dy vendet shmangin çdo përpjekje për të krijuar shtete etnikisht homogjene”, tha Mogherini.

Thaçi ka shkaktuar mjaft polemika në politikën shqiptare, atë të Kosovës dhe Serbisë. Teksa në Kosovë dhe në Shqipëri palët janë kundër një shkëmbimi territoresh, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç duket se bie dakord me një marrëveshje të tillë.

Me kushtin se nëse dy vendet bien dakord, ‘ok’ e tyre e japin edhe SHBA-të.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej