Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Magjistratët e rinj, Alibeaj: Mungesa e transparencës, hapi i parë i rrënimit në sistemin e drejtësisë

Nga Ejona 0

 

107 nga 153 kandidatë për gjyqtarë dhe prokurorë te ardhshëm kanë mundur ta kalojnë fazën e parë të konkursit të magjistraturës të cilët duhet të kalojnë edhe dy teste të tjera për të fituar një nga 25 vendet që pranohen këtë vit. Konkursi u zhvillua  në ambientet e Pallatit të Kongreseve nën vëzhgimin e përfaqësuesve të misionit EURALIUS.

Në një deklaratë për mediat Enkelejd Alibeaj është shprehur se konkursi është bërë pa transparencë dhe se ky është hapi i parë i rrënimit përfundimtar i çdo përpjekjeje për pavarësi dhe moskapje politike të sistemit të drejtësisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej