Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Libi/ ISIS vret gazetarin holandez

Nga Skenderi 0

Ka humbur jetën një gazetar i njohur nga Holanda Jeroen Oerlemans i cili raportonte lajme nga Libia.

Gazetari është qëlluar për vdekje me spajper nga një militant i ISIS gjatë kohës që ai po raportonte për luftimet në qytetin Sirte në Liban.  Jeroen Oerlemans, 45 vjeç u vra, ndërsa ishte me një ekip të çaktivizimit dhe pastrimit të minave.

Ai po raportonte nga një pjesë e qytetit, e cila nuk ishte më nënkontrollin e ISIS. Në vitin 2012 Oerlemans u rrëmbye dhe u plagos në Siri. Në atë kohë, ai ishte bashkë me fotografin britanik John Cantlie.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej