Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Gjykata Kushtetuese rrëzon pjesërisht ligjin për pronat

Nga Klodiana 0

Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar pjesërisht ligjin për kthimin dhe kompensimin e pronave. Bëhet fjalë ligjin nr. 133 i miratuar vitin e shkuar “për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronave”.

Gjykata Kushtetuese bën me dije se ka pranuar pjesërisht kërkesën e Presidentit të Republikës, një grupi deputetësh, Avokatit të Popullit si dhe disa shoqatave.

Gjykata Kushtetuese ka pranuar kërkesën për shfuqizimin e nenit 6 pika 3 dhe pika 5 e ligjit, ndërsa ka refuzuar kërkesën për shfuqizimin e nenit 6 pika 1 shkronja “ b” dhe nenit 7 pika 2 shkronja “a” dhe “b” të ligjit përkatës. Gjykata ka vendosur rrëzimin e kërkesës për pjesën.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej