Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Edhe Muret Kanë Veshë”- Shqipëria përballë diktaturës (film)

Nga Klodiana 0

Vuajtjet e të mbijetuarve në kamp-burgjet e e diktaturës komuniste, por edhe vetë jeta e shqiptarëve në këtë regjim, janë sjellë me shumë origjnalitet në instalacionin “Edhe Muret Kanë Veshë”.

Krijuesja e tij Alketa Xhafa Mripa, duke kujtuar heronjtë e heshtur të asaj periudhe, synon të ngjallë debatin në shoqërinë shqiptare për të kaluarën ish komuniste dhe ndërgjegjësimin e brezit të ri që periudha të tilla mos përsëriten më. Instalacioni është shfaqur në disa qytete shqiptare nën kujdesin e Autoritetit Për Hapjen e Dosjeve të Ish-Sigurimit të Shtetit.

/www.rtsh.al/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej