“Edhe Muret Kanë Veshë”- Shqipëria përballë diktaturës (film)

0
442

Vuajtjet e të mbijetuarve në kamp-burgjet e e diktaturës komuniste, por edhe vetë jeta e shqiptarëve në këtë regjim, janë sjellë me shumë origjnalitet në instalacionin “Edhe Muret Kanë Veshë”.

Krijuesja e tij Alketa Xhafa Mripa, duke kujtuar heronjtë e heshtur të asaj periudhe, synon të ngjallë debatin në shoqërinë shqiptare për të kaluarën ish komuniste dhe ndërgjegjësimin e brezit të ri që periudha të tilla mos përsëriten më. Instalacioni është shfaqur në disa qytete shqiptare nën kujdesin e Autoritetit Për Hapjen e Dosjeve të Ish-Sigurimit të Shtetit.

https://youtu.be/Ma_sLn58hRo

/www.rtsh.al/

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.