Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Certifikata e sigurisë”, Cakaj shkeli ligjin për DSIK

Nga Media 0

Gent Cakaj, sipas ligjit për informacionin e klasifikuar sekret shtetëror, ka shkelur ligjin. Ai ka qëndruar 7 muaj pa certifikatë sigurie, kur ishte emëruar zëvendësministër për Europën dhe Punët e Jashtme.

Sipas pikës 7 të ligjit, personat që administrojnë informacion të klasifikuar, detyrohen të vënë në dijeni titullarin e institucionit 6 muaj para përfundimit të afatit të ruajtjes për riklasifikimin, deklasifikimin ose zhvlerësimin e tij.

Për një person që kërkon të marrë certifikatën e sigurisë, ShISH apo SHIU ka të drejtën e dhënies së përgjigjes brenda 45 ditëve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej