Ka than' i moçmi: 

"Shqipëria është një vend i bekuar me njëmijë bukurira, shkelur nga turma e cila ushqen njëfarë urrejtje ndaj bukurisë".

                                                                                       -Faik Konica

Bulqizë, nxirren trupat e tre minatorëve kinezë

Nga Klodiana 0

Pas shtatë ditësh nga shpërthimi në minierën e kromit në Bulqizë janë nxjerrë trupat e tre minatorëve kinezë të cilët janë dërguar drejt Tiranës për ekspertizën mjeko-ligjore.

Ngjarja u regjistrua të shtunën e 4 shkurtit 2017, ku rreth orës 13:00 në vendin e quajtur miniera e kromit Bulqizë, pusi 41, në nivelin 21, ndodhi një shpërthim.

Një dit më parë RISHM ka futur tubacionet duke rregulluar sistemin e ventilimit dhe të ajrimit për pastrimin e ajërit nga gazi, si dhe të lirimit të grykës së pusit nga dherat e shembura, kanë arritur të lokalizojnë vendodhjen, duke gjetur të pa jetë 3 shtetasit kinez, R.G, specialist sigurimi i pusit, H.J, kryepunëtor, dhe H.A punëtor.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej