Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Budallai s’dyshon aspak te vetja

Nga Media 0

Nga Jose Ortega y Gasset

…Budallai s’dyshon aspak te vetja, por e mendon veten si njeriun më të matur të të gjithë njerëzve; kjo shpjegon edhe atë qetësi për t’u pasur zili që ai paraqet, duke e instaluar kështu gjithë qënien brenda budallallëkut të vet. Njësoj si ato insektet, që është e pamundur t’i nxjerrësh prej vrimës ku banojnë, po kështu nuk ka asnjë mënyrë për të shpërngulur budallain, qoftë edhe për një çast, prej budallallëkut të vet, për ta nxjerrë kështu nga gjendja e tij e verbër e për ta detyruar të vërë në kontrast vizionin e tij të qullët mbi botën dhe format e tjera inteligjente të këndvështrimit….

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej