Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zjarri shkrumbon ishullin në Greqi, urdhërohet evakuimi i dy fshatrave (foto)

Nga 27.al 0

Një zjarr masiv ka përfshirë ishullin e Evias në Greqi ndërsa është urdhëruar evakuimi i dy fshatrave dhe një manastiri që nga dita e djeshme.

Më shumë se 200 zjarrëfikës, 6 avionë me ujë dhe 5 helikopterë janë impenjuar për shuarjen e flakëve.

Sipas zyrtarëve raportohet se mbi 500 banorë të Kontodespoti dhe Makrimalli kanë lënë shtëpitë e tyre.

Flakët janë 20-30 metra të larta dhe as nuk duket dielli, thotë për AFP një vullnetar zjarrfikës në vendin e ngjarjes.

Qeveria po ndjek nga afër situatën ndërkohë që vitin e kaluar në korrik, 102 persona humbën jetën në tragjedinë më të madhe greke me zjarret.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej