Zjarret në Amerikën Perëndimore vazhdojnë të shkaktojnë dëme, mijëra shtëpi të rrezikuara nga flakët

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Të shtunën, ekipe zjarrfikësish nga Kalifornia dhe shteti Juta (Utah) mbërritën në Montana, për të menaxhuar situatën e vështirë të krijuar nga zjarret, ndërsa pjesa perëndimore e vendit po lufton me një seri vatrash zjarri që kanë shkatërruar toka e shtëpi.

Pesë zjarrfikës u plagosën të enjten në qytetin rural Xhordan. Ata ndodhen aktualisht në spital, por zëdhënësi i Byrosë së Menaxhimit të Tokës Mark Jacobsen nuk dha informacione rreth gjendjes së tyre shëndetësore.

Autoritetet njoftuan se ishte bërë përparim për të përmbajtur një vatër të madhe zjarri në ahtetin Oregon, megjithatë më pak se gjysma e tij ishte vënë nën kontroll. Rritja e sipërfaqes që digjet po ngadalësohet në disa zona, por sipas autoriteteve mijëra shtëpi vazhdojnë të jenë nën kërcënimin e flakëve në pjesën lindore.

Në Kaliforni, guvernatori Gavin Neësom shpalli të premten gjendjen e jashtëzakonshme për katër qarqe në pjesën veriore të shtetit. Ai tha se zjarret në këtë zonë po shkaktonin “rrezik ekstrem për sigurinë e njerëzve dhe pronave”. Në shtetin e Uashingtonit, zjarrfikësit po vazhdojnë të luftojnë me vatrat zjarri në qytetin e Okanoganit, të cilat po kërcënojnë qindra shtëpi.

Më shumë se 80 vatra zjarri të mëdha po digjeshin në të gjithë vendin, shumica e tyre në shtetet perëndimore, të cilat kanë shkatërruar rreth 1.4 milionë hektarë tokë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...