Vrasja në shesh xhirim, aktori i njohur shkoi vetë në polici, asnjë akuzë ende ndaj tij (film)

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Vrasja e një kineasteje dhe plagosja e një regjisori në shesh xhirim ka tronditur botën kinematografike. Protagonist, aktori i njohur Alec Baldwin, i cili u shndërrua aksidentalisht në një vrasës teksa luante heroin. Viktima është drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins, 42 vjeçe, ndërsa nga të shtënat ka mbetur i plagosur regjisori Joel Souza.

Në një deklaratë për agjencinë e lajmeve AFP, një zëdhënës i sherifit të Santa Fe tha se Baldëin kishte folur me detektivët. “Ai erdhi vullnetarisht dhe u largua nga ndërtesa pasi mbaroi intervistimin e tij”, tha zëdhënësi.

Z. Baldwin është një bashkëproducent i filmit dhe luan protagonistin e tij, një të jashtëligjshëm, nipi 13-vjeçar i të cilit është dënuar për vrasje nga pakujdesia.
Më i madhi nga katër vëllezërit, të gjithë aktorë, Baldëin ka luajtur në role të shumta televizive dhe filmike që nga vitet 1980. (video: Vendi ku po xhirohej filmi)

Kineastja, Halyna Hutchins ishte nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik, sipas faqes së saj personale. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe film në Los Angeles dhe u cilësua një “yll në rritje” nga revista American Cinematographer në 2019. Ajo ishte drejtoreshë e fotografisë për filmin aksion të vitit 2020 Archenemy, i drejtuar nga Adam Egypt Mortimer.

“Jam shumë i trishtuar për humbjen e Halynas. Dhe kaq i indinjuar që kjo mund të ndodhë në një shesh xhirimi”, tha zoti Mortimer në një postim në Twitter.
Në një deklaratë, Shoqata Ndërkombëtare e Kinematografëve tha se vdekja e zonjës Hutchins ishte “lajm shkatërrues” dhe “një humbje e tmerrshme”.

“Detajet janë të paqarta në këtë moment, por ne po punojmë për të mësuar më shumë dhe ne mbështesim një hetim të plotë mbi këtë ngjarje tragjike”, thanë presidenti i repartit John Lindley dhe drejtoresha ekzekutive Rebeça Rhine.

Policia tha se zëvendësit e sherifit u dërguan në Bonanza Creek Ranch, një vend i njohur xhirimesh, rreth orës 13:50 me orën lokale (19:50 GMT) pasi morën një telefonatë urgjente për të shtënat në xhirimet e Rust.

Incidente të tilla si xhirimet fatale të së enjtes në xhirimet e filmit Rust janë jashtëzakonisht të rralla, por jo të padëgjuara. Armët e vërteta të zjarrit përdoren shpesh në xhirime dhe janë të mbushura me boshllëqe-fishekë që krijojnë një blic dhe një zhurmë pa shkarkuar një predhë.
Në vitin 1993, Brandon Lee – djali 28-vjeçar i yllit të ndjerë të arteve marciale Bruce Lee – vdiq në xhirime pasi u qëllua aksidentalisht me një armë mbështetëse gjatë xhirimit të një skene vdekjeje për filmin “The Crow”.

Më vonë u përcaktua se arma e përdorur kishte qëlluar më herët një plumb që bëri që një gëzhojë të vendoset në tytë. Kur më vonë u qëlluan fishekë bosh, gëzhoja u hoq dhe u lëshua.

Duke iu referuar lajmit të fundit, motra e Brandon Lee, Shannon, shkroi në Twitter: “Zemrat tona janë me familjen e Halyna Hutchins dhe Joel Souza dhe të gjithë personave të përfshirë në incidentin në “Rust”. Askush nuk duhet të vritet kurrë nga një armë në një shesh xhirimi filmi”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...