Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Venecia përmbytet nga batica, dy të vdekur

Nga Klodiana 0

Me ujin që i arrin deri në gjunjë, kryebashkiaku i Venecias ecën nëpër qytetin e përmbytur një ditë pas baticës rekord, e cila arriti kulmin me 187 centimetra. “E gjithë kjo është efekti i ndryshimeve klimatike”, deklaron ai.

Venecia zgjohet dhe gjen një tjetër super-baticë, afërsisht 1 metër e 50 cm. Vetë Qendra e baticave është bërë viktima e stuhisë, që ka dëmtuar linjat telefonike, dhe për këtë arsye mund të kontaktohet vetëm përmes rrjeteve sociale.

Venecia mund të mbetet për ditë të tëra “peng” i baticave të larta të të jashtëzakonshme, të parashikuara deri të premten. Dy persona humbën jetën në Pellestrina. Një 78-vjeçar vdiq në ishullin Pellestrina, një nga rripat e tokës që ndan Venecian nga deti. Ngjarja ndodhi ndërsa në lagunë u shkarkuan stuhia e erës dhe shiut që shkaktuan ngritjen e jashtëzakonshme të nivelit të ujit në qytet. Vdekja e të moshuarit është shkaktuar nga një qark elektrik i shkurtër i shkaktuar nga batica që kishte hyrë në shtëpinë e tij. Një banor i dytë i ishullit, gjithashtu u gjet i vdekur në shtëpinë e tij, ndoshta për shkaqe natyrore.

Uji nuk ka kursyer Teatrin “La Fenice”, pushtoi zonat e shërbimit duke e nxjerrë jashtë funksionit sistemin elektrik dhe sistemin kundër zjarrit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej