Veçantitë e Lahutës shqiptare

Duhet të lëçisni

Skandali me Nraghetën, memet bëjnë xhiron e rrjetit (Foto)

Pas skandalit të përgjimeve të mafias së frikshme, Ndragheta, memet bëjnë xhiron në rrjetet sociale. Në qendër të memeve mbetet Erion Veliaj, kryebashkiak i Tiranës,...

Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra mln euro

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte...

Përmbyten mbi njëmijë hektarë në Shkodër, ngrihet 75 cm niveli i ujërave nga Drini

Bashkia e Shkodrës ka njoftuar se ka shkuar në 133- ha, toka e përmbytur dhe kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë...

Plagosi rëndë në kokë një të mitur, arrestohet 19-vjeçari në Fier

Policia e Fierit ka arrestuar një 19-vjeçar në Fier, pasi ka plagosur rëndë në kokë një të mitur. Mësohet se i riu E. R.,...

Nga Ermal Sela*

Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin europian, ku sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore, e cila vjen në ditët tona e pa ndryshuar.

Lahuta ka pasur dhe ka një jetë aktive tek shqipëtarët, të cilët jetojnë në Shqipëri, Maqedoni, Kosovë, Mal të Zi dhe Serbi. Lahuta e përdorur nga Shqiptarët dallon nga Lahuta e popujve të tjerë nga përmasat, simbolika, figurat mitike dhe gdhendjet e artit arkaik popullor, duke ofruar pamje me interes dhe befasuese.

Eposi i Kreshnikëve dhe Lahuta janë monumenti më i madh i poezisë gojore shqiptare. Së fundmi, po përgatitet dosja e Eposit të Kreshnikëve mbarë shqiptare, e cila për shkak të mos futjes së Kosovës në UNESCO, ka vonuar procedurat e aplikimit.

Megjithëse Serbia ka aplikuar për pranimin e Gusles si trashëgimi shpirtërore të sajën, kjo nuk e zbeh aspak madhështinë e Lahutës të përdorur nga shqiptarët.

* Ermal Sela është muzikant dhe koleksionist i veglave popullore

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Skandali me Nraghetën, memet bëjnë xhiron e rrjetit (Foto)

Pas skandalit të përgjimeve të mafias së frikshme, Ndragheta, memet bëjnë xhiron në rrjetet sociale. Në qendër të memeve mbetet Erion Veliaj, kryebashkiak i Tiranës,...

Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra mln euro

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte...

Përmbyten mbi njëmijë hektarë në Shkodër, ngrihet 75 cm niveli i ujërave nga Drini

Bashkia e Shkodrës ka njoftuar se ka shkuar në 133- ha, toka e përmbytur dhe kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë...

Plagosi rëndë në kokë një të mitur, arrestohet 19-vjeçari në Fier

Policia e Fierit ka arrestuar një 19-vjeçar në Fier, pasi ka plagosur rëndë në kokë një të mitur. Mësohet se i riu E. R.,...

Gjermania blen e para në BE ilaçin e antitrupave, 200 mijë doza gati për përdorim te qytetarët

Ka disa vaksina kundër Coronës, por shumë pak ilaçe efektive për të sëmurët. Ministri gjerman i Shëndetësisë vendosi tani për blerjen e 200.000 dozave...