Ura apo trapi?

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Nga Ahmet Zani

Trapi ka zëvendësuar urën në fshatin Shkopet dhe kjo po i ndihmon banorët për të kaluar nga njëra anë në tjetrën. Fotot rrëfejnë një realitet të sotëm, jo të mesjetës. Është ngjethëse të mendosh që ky transport bëhet edhe për të vegjëlit, por ja që ndodh.

1

Trapi shërben për lëvizjen e banorëve që ndodhen në faqen e malit në anën tjetër të lumit, ndonëse rreziku është evident në çdo çast. Një djalosh është drejtuesi i këtij mekanizmi të shpikur nga i ati, duke u ardhur në ndihmë fqinjëve për të dalë nga izolimi që  i kanos prej shtatë vitesh nga rrëmbimi i urës pasarelë nga vërshimi i ujrave të hidreocantralit në Shkopet. Ndonëse janë hedhur projektet nga vendorët kurbinas apo dhe kërkesat e njëpasnjëshme të banorëve ende nuk është lëvruar asnjë fond, ndonëse në të dy brigjet ndodhen mbajtëset e urës dhe kësaj i nevojiten bazamenti për të lehtësuar këta banorë, të cilët po largohen nga fshati nga faktori i mungesës së urës.

4

“Është stina e verës dhe ujrat nuk janë të rrëmbyeshëm, por të shohësh në dimër si përballemi me vështirësitë duke rrezikuar jetën”, shprehet një i moshuar. Një zonjë e moshuar kujton që deputetja e Lezhës, Mimi Kodheli, ministre e Mbrojtjes ka premtuar rindërtimin e urës nga dikasteri i saj, por ende nuk ka ngjarë gjë.

2

“A nuk paska qeveri për ne?, pyet e moshuara nga ky fshat. Ne ja dimë për nder Sandrit që po na shërben në çdo rast me këtë pajisje siç i themi ne trapi. Nuk kemi para të përballojmë me investimet tona rregullimin e urës, derisa as shteti nuk ka që po na vjel për të gjitha taksat.”

Fëmijët mbi të gjitha janë në rrezik, kur u duhet të shkojnë në shkollë, por edhe banorët e tjerë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...