U bë e famshme me “kërpëratën”, si u “hakmor” mbrëmë Majlinda Halilaj ndaj mediave (film)

Duhet të lëçisni

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Socialistët nuk ishin vetëm mbrëmë, teksa votonin dy ligjet e të ashtuquajturës paketa anti-shpifje. Votave të socialistëve iu bashkuan edhe ato të disa deputetëve të opozitës, të cilët gjithashtu shprehën zell në sallë për shtimin e elementëve të censurës qeveritare ndaj medias.

abcnews.al ka siguruar tabulatin e ligjit për ndryshimet në AMA, e cila i jep kompetenca të zgjeruara Këshillit të Ankesave të këtij institucioni në varësi të qeverisë që të gjykojë mbi përmbajtjen duke dënuar dhe marrë vendime sikur të jetë gjykatë në dëm të mediave.

Mes deputetëve të opozitës që mbështetën ligjet e socialistëve janë edhe Majlinda Halilaj, Selami Jenishehri dhe Ervis Mecoi nga PD, si edhe Eugen Bojaxhiu, Ediola Braha, Ramazan Gjuzi, Aurora Mara, Nimet Musai dhe Edmond Stojku nga LSI.

Halilaj u bë e famshme për publikun me fjalimin e vjedhur të Jorida Tabakut duke e lexuar gjithashtu keq, gjë e cila e bëri objekt të komenteve të shumta në mediat online dhe rrjetet sociale.

Madje, kjo e fundit duartrokiti mbrëmë në Kuvend, kur pa që ligjet u miratuan.

Vlen të theksohet fakti se ndërkohë që deputetët e opozitës parlamentare mbështesnin mazhorancën në ligjet në fjalë, një ish-ministër si Ditmir Bushati abstenoi në të gjitha rastet duke mos iu bashkuar Grupit Parlamentar të PS.

Deputetët e opozitës që votuan pro paketës anti-shpifje

1- Majlinda Halilaj PD
2- Eugen Bojaxhiu LSI
3- Ediola Braha LSI
4- Ramazan Gjuzi LSI
5- Selami Jenishehri PD
6- Aurora Mara LSI
7 Ervis Meco PD
8- Nimet Musaj LSI
9- Edmond Stojku LSI .

Më shumë shkrime

1 koment

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Heq dorë nga gara për KQZ-në e re, Bledar Skënderi në krye të AKU-së

Ish-anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi pritet që të emërohet në krye të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Raportohet se Skënderi pritet që të emërohet zyrtarisht në...