Tragetët në Durrës nisen me vonesë për shkak të motit të keq, apel lundruesve

0
86
Për shkak të motit të keq janë shkëputur bova kardinale perëndimore e cekinës të Talbotit (në VL të Kepit të Selitës), si dhe bova e ujrave të lira (bova e pilotit) në hyrje të kanalit të portit Durrës.
Gjithashtu për shkak të motit të keq, lundërtarëve i kërkohet të tregojnë kujdes si dhe për praninë e objekteve të ngurta pluskuese që mund të ndodhen në det si pasojë e prurjeve të mëdha nga lumenjtë.

Trageti “Rigel VII”, parashikuar për t’u nisur për lundrim drejt Barit në orën 03:00, u nis me rreth 1 orë vonesë, ndërsa la portin e Durrësit rreth orës 04:00 të mëngjesit të kësaj të marte.

Gjithashtu, Shërbimi Hidrografik ka njoftuar lundërtarët që të tregojnë kujdes të shtuar gjatë lundrimit në kepin e Selitës dhe në hyrje të kanalit të portit Durrës pasi në det ka prani objektesh të ngurta pluskuese.

Në një njoftim në faqen zyrtare, ai bën me dije se po punohet për riparimin e defektit të shkaktuar nga moti i keq.

Whatsapp Image 2021 11 30 At 09.28.49

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb