Tortura e çiftit rus çon në vrasjen makabre të 22 vjeçares kubaneze…

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Një ngjarje makaber ndaj nje 22 vjeçareje ka ndodhur ne Rusi nga dy persona.

Sipas mediave, bëhet e ditur se një çift torturuan vajzën e re  para se ata ta mbysnin dhe të fshihnin trupin e saj në një valixhe. Ata janë burgosur ditën e sotme në Rusi.

Pengmarrësit Alexander Alexandrov dhe bashkëpuntorja  e tij Anastasia Grivkova, u dënuan secili me 16 vite burg pasi u shpallën fajtor për vrasjen e 22 vjeçares Lauren Morales Fernandez në maj të vitit të kaluar.

Në gjykatë, u bë e ditur se dyshja kishte mbajtur të mbyllur viktimën e tyre në Moskë dhe kërkonin një shpërblesë prej 400 dollarësh për lirimin e saj por megjithatë Alexandrov e mbyti për vdekje vajzën dhe  trupin e futi në një valixhe duke e hedhur më pas në një kontjener mbeturinash .
Pas vrasjes pengmarrësi vazhdonte të negocionte lirimin e saj me mikeshën e viktimës, duke i dërguar asaj foto që kishte bërë kur e mbante vajzën të zhveshur dhe të lidhur.
Mikesha e saj po bëhej gati të dërgonte një pjesë të parave por duke kërkuar prova për mbijetesen e Morales Fernandez.
Alexandrov më pas kërcënoi se do t’i dërgonte asaj “një vesh dhe një gisht” nëse nuk paguante të gjithë shumën e kërkuar ,madje kishte thënë se do të hiqte organet e viktimës , para se të dërgonte mesazhin e fundit tragjik : “Mori fund, ajo ka vdekur”.
Autorët fillimisht  dhe pse mohuan te gjitha akuzat ndaj tyre si pengmarrja dhe vrasja , ata u denuan për krimin e tyre nga gjykata .

Morales kishte lindur në Havana të Kubës dhe kishte ardhur në Moskë në nëntor të 2019, ku ajo ndante një apartament me disa mikesha të saj kubane.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...