Tom Kuka me romanin “Flama” vlerësohet me çmimin e rëndësishëm nga Bashkimi Europian

Duhet të lëçisni

Drejtuan bashkë festivalin e 11-të, Bujar Kapexhiu: Edi Luarasi do mbetet e paharruar

Edi Luarasi, aktorja e madhe e skenës shqiptare u shua dje për shkak të një sëmundjeje të rëndë, teksa sot do të përcillet në...

U nda nga jeta pas një sëmundje të rëndë, miq e kolegë homazhe për aktoren Edi Luarasi

Aktorja e njohur shqiptare, “Nderi i Kombit” Edi Luarasi është ndarë nga jeta ditën e djeshme në moshën 81-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë....

Anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, Kim: Vazhdon zbatimi i Reformës në Drejtësi!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pas shortit që u hodh ditën e djeshme në Presidencë për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit...

Me ndihmën e Katarit, Franca evakuon rreth 330 persona nga Afganistani

Franca ka kryer një fluturim nga Afganistani, duke evakuuar rreth 330 persona nga shteti i kontrolluar nga talebanët, tha Ministria e Jashtme. Autoritetet thanë se...

Bashkimi Europian ka shpallur fituesit për Çmimin e Bashkimit Evropian për Letërsi 2021, romanin “Flama” të autorit Tom Kuka.

Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë ( European Union Prize for Literature #EUPL2021) jepet për shkrimtarë nga e gjithë Evropa.

Çmimi përfshin 41 vende që janë pjesë e programit Evropës Krijuese – një iniciativë që synon të forcojë sektorët kulturorë dhe krijues të Evropës.

EUPL u lançua në 2009, dhe që atëherë njohu 135 autorë fitues përmes 12 botimeve.

Çdo vit, EUPL vlerëson një fitues për çdo vend nga një e treta e vendeve pjesëmarrëse. Edicioni i këtij viti do të vlerësojë fituesit nga 14 vende: Shqipëria, Armenia, Bullgaria, Republika Çeke, Islanda, Letonia, Malta, Moldavia, Hollanda, Portugalia, Serbia, Sllovenia, Suedia, Tunizia.

Në këtë garë Shqipëria, kishte 5 autorë ku fitues u shpall Tom Kuka, me romanin e tij “Flama”.

Autorët shqiptarë

Ana Kove, Kambanat e së dielës, botues “Toena”.

Brajan Sukaj, Viti i Elefantit botues “Ombra GVG”.

Liridon Mulaj, Mos harro të më kujtosh, botues “Onufri”.

Loer Kume, Amygdala Mandala, botues “UET Press”.

Tom Kuka, Flama, botues “Pegi”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Drejtuan bashkë festivalin e 11-të, Bujar Kapexhiu: Edi Luarasi do mbetet e paharruar

Edi Luarasi, aktorja e madhe e skenës shqiptare u shua dje për shkak të një sëmundjeje të rëndë, teksa sot do të përcillet në...

U nda nga jeta pas një sëmundje të rëndë, miq e kolegë homazhe për aktoren Edi Luarasi

Aktorja e njohur shqiptare, “Nderi i Kombit” Edi Luarasi është ndarë nga jeta ditën e djeshme në moshën 81-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë....

Anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, Kim: Vazhdon zbatimi i Reformës në Drejtësi!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pas shortit që u hodh ditën e djeshme në Presidencë për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit...

Me ndihmën e Katarit, Franca evakuon rreth 330 persona nga Afganistani

Franca ka kryer një fluturim nga Afganistani, duke evakuuar rreth 330 persona nga shteti i kontrolluar nga talebanët, tha Ministria e Jashtme. Autoritetet thanë se...

Përplasen dy automjete në Krujë, 26 vjeçari transportohet në spitalin e Traumës

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Krujë. Drejtuesi i automjetit E.K., ka përplasur automjetin me drejtues 26-vjeçarin L.K. 26-vjeçari është transportuar në spitalin...