Tek sythi shpresa

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Nga dom Gjergj Meta

Kur isha fëmijë bashkë me babain në janar krasisnim hardhitë, i lidhnim e i sistemonim. Babai më ka mësuar të krasis.

“Mos ki mëshirë! – thonte – Sa më shumë të heqësh aq më e fortë bëhet bima, aq më shumë prodhon”.

Nganjëherë më vinte keq e më dukej se po e dëmtoja hardhinë. Ai vinte dhe priste akoma. Linte vetëm një degë. Unë habitesha, por u mësova dhe në vijimësi bëja ashtu edhe unë. Pasi mbaronte kjo fazë punonim tokën rreth hardhisë e plehronim e më pas prisnim daljen e sytheve.

Për mua që jam rritur në fshat sythi i pranverës është ndër lajmet më të bukura dhe ti e din që sado të zgjasë dimri ai syth do të dalë, fjala bie te pema e fikut apo te hardhia e rrushit. Kjo do të thotë se dimri është çështje kohe e do të kalojë.

E megjithatë edhe dimri ka atë bukurinë e vetë tragjike. Në dimër duket sikur jeta flen, sikur është strukur thellë në koren e pemëve, në ngricën e ditëve të acarta. Por, ti je i sigurtë që jeta është aty e se do të shpërthejë. Ajo thjesht po përgatitet. Kjo të bën të ndjehesh i sigurtë, i pafrikë se sythi herët a vonë do të dalë e jeta do të shpërthejë.

Kjo është shpresë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...