Ted Cruz, njeriu që tronditi Donald Trump

Duhet të lëçisni

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Para se të niste gara brenda republikanëve për të zgjedhur kandidatin për president, miliarderi Donald Trump shihej si favorit.

Sondazhet tregonin se ai do të fitonte ndaj rivalëve brenda partisë.

Por, Trump është rrëzuar në mënyrë të papritur që në betejën e parë.

Senatori Ted Cruz mundi miliarderin Donald Trump në votimet e shtetit Ajova.

Ligjvënës konservator nga Teksasi, mori 28 përqind të votave, krahasuar me 24 përqind të zotit Trump.

Marco Rubio i Floridës doli i treti me 23 për qind.

Rezultat, që u komentua si i papritur për shumë analistë.

Por kush është Ted Cruz?

Ai është kanadezo-amerikan i lindur në 22 dhjetor 1970 në Calgara, Alberta, në Kanada.

45-vjeçari prej janarit 2013 është senatori i Teksasit.

Është i martuar me Heidi Nelson dhe ka dy fëmijë.

Ka studiuar në Universitetin e Prinston, dhe më pas në Harvard, për drejtësi.

Më herët ai ka punuar në Komisionin Federal të Tregtisë dhe ka qenë zëvendësprokuror i përgjithshëm.

Cruz ka këshilluar George Ë. Bush gjatë fushatës presidenciale të vitit 2000.

Është i krishterë dhe ndjeks shumë shpesh meshat, në Hjuston.

Ai është kundër aborteve, mbështet dënimin me vdekje dhe është kundër pages minimale, ndërsa mbështet një taksë të sheshtë.

Sipas BBC, nëse do të zgjidhej, ai do jetë Presidenti më konservator i erës moderne.

Cruz është kundër marrëveshjes bërthamore me Iranin dhe do të kthejë mbrapsht reformën shëndetësore të Presidentit Obama.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...