- Advertisement -

TAG

Armand Plaka

Delegacioni shqiptar në seancën për nënshkrimin e Paktit të Varshavës më 14 maj 1955

Nga Armand Plaka Delegacioni shqiptar (duket fare qartë flamuri shqiptar dhe silueta e ish-kryeministrit Mehmet Shehu ) në seancën për nënshkrimin e Paktit të Varshavës...

Kulti i individit tek Ahmet Zogu President!

Nga Armand Plaka Edhe pse ka ulje-ngritjet, ngjyrimet apo karakteristikat e veta, më duket përpjekje e kotë të trajtosh temën “kulti i individit” tek Enver...

Gazeta holandeze: Në 1988-n një familje model shqiptare kishte simbol radion

Nga Armand Plaka Ndoshta s’do më ngacmonte aspak t’a vija në dukje në mënyrë eksplicite e madje as t’a nxirrja fare si postim në FB,...

Si vishej një shqiptar fisnik në kohën e Skënderbeut

Nga Armand Plaka Si dukej një shqiptar fisnik në vitin 1581, pra pak a shumë në kohën e Skënderbeut?. Në një botim me titull...

Karikaturat holandeze në 1990: Sinjale nga Shqipëria!

Nga Armand Plaka Vendet e tjera të ish-Lindjes, ku shumë syresh tashmë po përjetonin fazën e fundit të një trendy thuajse romantik të komunizmit në...

Foto të rralla të 1913/ Kur oficerët caristë shkelnin për herë të parë Shqipërinë

Nga Armand Plaka Praninë e tyre në Shqipëri shumëkush e lidh apriori me vitet '50 të shekullit të shkuar, e disa me fundin e Luftës...

Vitet ’20, kur “Spitali (i Kryqit të Kuq) Amerikan” i Tiranës ishte 100% me staf amerikan!

Nga Armand Plaka Këto imazhe botohen për herë të parë. Në një kohë kur Shqipëria po përjetonte një nga fazat e saj më të vështira,...

Zbulohet videokronika humoristike gjermane pas skualifikimit nga shqiptarët në 1967 (Film)

Nga Armand Plaka Ndërsa gërmoja nëpër video-arkivat gjermane për tematika historike që lidhen me Shqipërinë, fare rastësisht hasa tek kjo kronikë TV, transmetuar vetëm një...

50 vjet nga “Turpi i Tiranës”

Nga Armand Plaka Gjermanët rrëmojnë akoma për të gjetur arsyet e njërit prej tre dështimeve më të bujshme të historisë së tyre futbollistike, ku pretendohet...

Finlanda si Shqipëria? Vendi nordik i rekordeve feston 100 vite pavarësi

Nga Armand Plaka Ndoshta ka kaluar pa u vënë re, por pak ditë më parë, me 6 dhjetor 2017, Finlanda, vendi i vogël nordik që...

Latest news

Zjarret në Amerikën Perëndimore vazhdojnë të shkaktojnë dëme, mijëra shtëpi të rrezikuara nga flakët

Të shtunën, ekipe zjarrfikësish nga Kalifornia dhe shteti Juta (Utah) mbërritën në Montana, për të menaxhuar situatën e vështirë të krijuar nga zjarret, ndërsa...

Vonesa për njohjen e patentave shqiptare në Itali, reagon Ambasada: Kanë ndodhur disa probleme teknike

Ambasada italiane në Tiranë ka dalë me një njoftim të rëndësishëm lidhur me njohjen e patentave në vendin përtej Adriatikut. Ambasada e Italisë në Shqipëri...

Misteri i vdekjes së shqiptarit në Itali, fëmijët po e prisnin të kthehej sot për pushime

Mediat italiane kanë zbardhur detaje të reja për vdekjen e 38-vjeçarit shqiptar që u gjet i pajetë në orët e para të ditës së...

5 viktima dhe mbi 5 mijë të infektuar me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë konfirmuar të infektuar me Covid 5 140 raste të reja nga 237 635 testime. Në orët e fundit kanë...

Covid-19: Asnjë humbje jete në 24 orët e fundit në vendin tonë, bie lehtë numri i rasteve të reja

25 raste të reja dhe asnjë humbje jete ka raportuar ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë. Vijon… COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 4,063...
- Advertisement -