Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Sot të tanë jemi Çam”/ Shqiptarët e Çamërisë veshin rrugët e New York-ut me ngjyrat kuq e zi (film)

Nga Ejona 0

Ashtu siç ishte njoftuar dy muaj më herët nga kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi sivjet parada shqiptare në SHBA i është dedikuar Çamërisë. Siç shihet dhe nga pamjet dhjetra shqiptarë çam i janë bashkuar organizimit, duke veshur rrugët e New Yorkut me ngjyrat kuq e zi.

“Përtej kësaj Çështja Çame ka nevojë për të gjithë, ka nevojë për një emër, ka nevojë që shpirtat e atyre njerëzve që kanë rënë të vlerësohen. Megjithëse kanë kaluar 75 vjet ne pasardhësit e tyre jemi në këmbë për të luftuar për të drejtat e shqiptarëve të Çamërisë”, shprehet Idrizi në takimin me Bataljonin “Atlantiku”, Shoqatën shqiptaro-amerikane që iu bashkua UÇK-së.

Në këtë takim Idrizi shprehu mirënjohjen e tij të thellë të gjithë organizatave shqiptare që bën të mundur që këtë vit parada ti kushtohej Çamërisë dhe Çamëve.

Sot të tanë jemi Çamë…

Publiée par Ilir Seci sur Samedi 8 juin 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej