Skepticizmi ndaj Sinovac, flet epidemiologu Cenko: Një vaksine që i mungon çertifikimi na frikëson

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Epidemiologu Fabian Cenko ka folur në lidhje me skepticizmin e qytetarëve në lidhje me bërjen e vaksinës kineze Sinovac.

Cenko thotë se qytetarët kanë të drejtë të jenë skeptikë kur bëhet fjalë për një vaskinë të cilës i mungojnë të dhënat e e certifikimit.

“Te gjithe jemi koshiente që kemi nje stepie me vaksinen  anti covid, mungesa e të dhënave na bën skeptik , një vaksinë që i mungojnë të dhënat e certifikimit na frikëson” pohon Cenko.

I pyetur nga gazetarja nëse është perceptim i gabuar apo i drejtë  që opininioni  publik ka  krijuar një ide  se vaksina kineze  nuk eshte efektive, Cenko pohoi që është nje perceptim korrekt nga ana e popullatës dhe se studimet  rreth vaksines i mungon efikasiteti, i cili ka të bëjë me aftësinë që një person i vaksinuar ka për mos u sëmurur.

Cenko pohon se mbrojtja e vaksinës kineze arrin 50-80%, dhe personat që janë vaksinuar nuk ka të dhëna së cfarë ka ndhodhur me ata.

Ndër të tjera, epidemiologu ka bërë dhe një paralelizëm mes vaksinës Astra Zeneca dhe vaksinës kineze, ku pohon se me vaksinën Astra Zeneca kemi mundur të shohim shkallën e përmisimit që kanë personat e vaksinuar,  ndërsa për sa i përket vaksinës kineze epidemiologu shprehet se ka një mungesë të theksuar informacioni.

“Për sa i përket vaksinës Astra Zeneca, kemi parë shkallën e përmirësimit, ndërsa për vaksinën kineze ka një mungesë të theksuar informacioni”, u shpreh Cenko.

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...