Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shuhet Lazër Filipi

Nga Skenderi 0

Është ndarë nga jeta aktori i mirënjohur shqiptar, Lazër Filipi. Lajmi bëhet me dije nga familjarët e tij.

Lazer Filipi është shuar në moshën 95-vjeçare.

Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921. Ai ka qenë aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar. Rolet e tij ishin të arrira ne teatrin dhe kinemanë e Realizimit Socialist. Roli më i mirë i tij është ai në “Orët e Kremlinit”, ku interpretoi Vladimir Iliç Leninin.

Aktori Lazër Filipi dhe gruaja e tij Valentina, në “Kopështin e Dashurisë”, para Galerisë së Arteve, me rastin e “Shën Valentinit”

Lazër Filipi aktivitetin artistik e nisi qysh kur ishte partizan në 1943, me grupin teatral të Priskës. Në vitin 1945 vjen aktor në Teatrin Popullor. Gjatë viteve 1947-1950 kreu studimet në Çeki.

Doli në pension në vitin 1977, por nuk u shkëput nga skena, duke interpretuar role edhe në vitet fundit. Në galerinë e personazheve të krijuara prej tij është edhe Ali Pashë Tepelena, apo në vitin 2005 Napoleon Bonaparti nga drama e Aleksandër Moisiut.

Ka fituar disa çmime dhe mban titullin “Artist i Merituar”. Gjatë karrierës së tij interpretoi rreth 80 role në teatër e kinematografi.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej