Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shpërthen vullkani në Zelandën e Re, 5 persona kanë humbur jetën

Nga Klodiana 0

5 persona kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të vullkanit në Zelandën e Re, ndërsa dhjetëra të tjerë janë të plagosur.

Sipas mediave vendase ka persona të zhdukur dhe thonë se është shumë e rrezikshme të kërkosh për të mbijetuarit në atë zonë.

Whakaari i njohur gjithashtu si Ishulli i Bardhë, i vendosur 48 km larg ishullit të Veriut të Zelandës së Re, shpërtheu rreth orës 14:11 me orën lokale. Në momentin e shpërthimit të vullanit në zonë kanë qenë rreth 100 persona 23 prej të cilëve janë shpëtuar.

Një grup turistësh kishin qenë thellë brenda kraterit vetëm pak çaste përpara shpërthimit ndërsa të tjerët me një varkë në ishull. Ndërsa kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka konfirmuar shumica e personave që ndodheshin atje janë turistë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej